Giro d'Abruzzo - UCI 2.1 / Italy

A csapat első Giro d’Abruzzo szereplése - első többnapos versenyünk Itáliában - nem kisebb csapatokkal mint az UAE, ASTANA, és 7 Pro kontinentális csapat, melyek javarésze már a Giro-ra való felkészülés jegyében érkezett Pescara-ba…

Ez a verseny mind a versenyzők mind a Staff számára komoly kihívást jelentett a rendkívül nehéz szakasz profilok - 4 nap alatt csaknem 10000m szint emelkedés - valamint a szakaszok előtt és után lévő transzferek egyaránt nehezítő körülmények voltak.

A rendezésről csupán annyit írnék: a Giro rendezői gárdája, motorosok, szervezők, útvonal irányítók és infrastruktúra vonult fel - ami elképesztő pontossággal és hihetetlenül olajozottan működött. A hotelok, a háttérkiszolgálás, rajt-cél területek, a teljes útzár egyaránt kifogástalan volt!

Maga a verseny? Óriási élmény volt nem csak versenyzőinknek, hanem a szakvezetőként is : említésre méltó, hogy egy a Tour de Hongrie szintű Pro Series eseménnyel ellentétben itt nem nézték ki a ‘kis’ (Kontinentális csapatokat sem a kocsisoron, sem a versenyzők nem voltak amatőrként a mezőny farkára száműzve. Teljesen egyenrangúként kezeltek minket mind a résztvevők, mind a szervezők!

Minden szakasz teljes profilja, itinerje minden versenyzőnek külön nyomtatott matrica amit a korményszárra ragasztanak a szakaszok előtt a szerelők, a tartalék kerékpárok rajtszámai, csipjei kérdés nélkül névreszólóan előrecsomagolva.

Az első szakasz rajtja előtt a rajt területen felsorakozott 12 Giro zsűriautó között nehezen találtam meg a ‘Radiós autót’ , kicsit meg is lepődtek, mikor a ‘tour radio’-t kerestem, kértem, hiszen itt alap, hogy minden kísérőautóban, buszban saját URH van építve és csak a Tour radio hullámhosszát adják meg a tehcnikai értekezleten a csapatoknak…

A zsűri és a teljes karaván hihetetlenül profi volt. Ellentétben az UCI 2.2-es versenyeinkkel itt nem voltak zsűri autók a kocsisoron 5 autónként, kizárólag zsűri motorosok mozogtak, szlalomoztak a baloldali sávban, ami az előresiető csapatautók számára fentartott sáv - defektek, géphibák vagy frissítés esetén a balodali sávban zárkóznak fel előre a csapatautók az 1. számú zsűri autóig. A leszakadt sorokat, mezőnyöket sokszor egyáltalán nem kísérte zsűri autó, mindenki fegyelmezetten kísérte a versenyzőit a sorszámának megfelelő helyén és a 4 nap alatt kivétel nélkül minden csapatautó segítette a kocsisoron a defektekből, bukásból felzárkózó versenyzőket. Szemtanúi voltunk hogy a 3. sorra felzárkózó versenyzőt maga a zsűri autó segíti fel, stéherezteti meg, hogy visszazárkózzon. Büntetéseket jobbára csak szemetelésért osztottak, igaz ilyenkor nem kevesebb, mint 250 svájci frank és 15 UCI pont büntetést kaptak a delikvensek! Minden nap tanultunk valami újat - különösen hogy mi rádiót és kettes kocsit nem használhatunk versenyeink javarészén (UCI 2.2 szinten), kizárólag a Tour de Honfrie, a Szlovák kör és most a Giro d’Abruzzo , tehát az UCI 2.1 és az efölött lévő Pro series versnyeken megengedett!

Kerékcsere/ kerékpárcsere? mire kicserélték egy eldefektelt Polti Kometa versenyző kerekét , megtolta a szerelő, addigra fénysebességgel érkezett meg a bal oldalon a kettes autójuk és már vitte is stéherben előre a ridert, mindezt pillanatok alatt és teljesen zökkenőmentesen- hiába nem ma kezdték.

Összességében nehéz, de nagyon hasznos 4 versenynapot teljesített a csapat, öten eljutottak a HC kategóriás záróetapig, Ádi az első szakaszon 17. lett a sprintbefutón - sík szakasz, mintegy 2100 m szintel - , ennél ugyan előrébb várta magát, de az utolsó dombokon olyan szelektáció és tempó volt, több bukással, hogy igazán nem lehet okunk panaszra. Byron a harmadik szakaszon remekelt, 24. helyen futott be (3700m szint) - összetett 26. helyen zárta a napot, ami elképesztő, különösen annak tükrében hogy egy családi tragédia miatt Byron technikailag február utolsó hetében kezdte meg a felkészülését. A többiek remekül helytálltak, segítettek Ádniak és Byronnak, frissítetttek és nagyon hasznos versenykilómétereket gyűjtöttek. Steki és Balázs is limiten belül érkezett a záró, 4. szakaszon, ám a szűk útzár miatt nem kerültek fel az eredménylistára: a záróautó 30km-rel a vége előtt rákerült a sorukra..Nagyon biztató a Tour de Hongrie előtt a a srácok formája, hiszen az ezt megelőző években nem tudtak ennyi versenyen részt venni ennyi versenykilómétert gyűjteni az év ezen szakaszában !

Az idei Giro d’Abruzzon minden idők legjobb watt/kg adatait produkálta a Lutsenko-Ulissi-Yates trió a harmadik Prati di Tivolo 1450m 14km hosszú hegyi befutójára UCI 2.1 -es szintű versenyek történetében! - lásd a nemzetközi hírportálon megjelent cikket:

https://lanternerouge.com/2024/04/11/uae-and-lutsenko-push-mega-watts-on-prati-di-tivo-giro-dabruzzo-stage-3-2024/

Giro d’Abruzzo szakaszai , szintrajzuk:

Rózsa Balázs - csapat kapitány beszámolója az eseményről:

“A 2024-es Tour de Hongriera való egyik utolsó felkészülési versenyen, Olaszországban álltunk rajthoz Abruzzo régióban. A verseny a szintrajzát tekintve inkább feküdt a hegyimenőknek, de Ádi révén az első nap mezőnysprintjén is érdekeltek voltunk, ahol sprinterünk a 17. helyet szerezte meg. Ezt követően Byron napjai következtek, aki a 3. napon az igen nívós mezőnyben a 24. helyen érkezett célba, és összetettben is feljött a 26. helyre. Sajnos a záró etap egyik utolsó emelkedőjén megszakították előtte a sort, és már nem tudta elkapni a mezőny végét, így az összetettben visszacsúszott a 32. helyre, amely még így is egy elég impozáns eredmény. A versenyt Byronon kívül Stekivel fejeztük be, habár nem értékeltek minket, mert az utolsó napon az időlimitet a szervező saját hatáskörben 17%-ról 8%-ra csökkentette. Ettől függetlenül a 3200m szintkülönbséget tartalmazó szakaszt 36 km/h átlaggal teljesítettük, amely hasznos volt a következő versenyeket tekintve. Összességében nagyon kemény 4 napon vagyunk túl,ez a verseny pedig önbizalmat ad a TdH-s céljainkat tekintve. “

“One of our last races before the Tour of Hungary was held in Italy, Abruzzo which suited more to the climbers. Despite the hilly race profile Adam was able to go for the victory on the first day and he finished at P17. On the 3rd stage Byron showed his climbing skills and was able to follow the best pro riders and finished at P24 and moved to P26 in the GC rankings. Unfortunately on the last stage during one of the last climbs the bunch split in front of him and he was unable to close the gap and dropped back in the GC rankings to P32 which is still a quite enormous result by him and the team as well. I was able to finish the race with Steki even if we are not on the result sheet because the race organizer changed the time cut to 8% from the original 17% one. We had an avg. speed of 36 km/h for the 3200m of elevation stage that was really useful for our preparation for the upcoming races, especially the Tour of Hungary in our minds.”

Karl Ádám beszámolója:

“Az idei Giro d'Abruzzo az első nap kivételével a hegyimenőknek kedvezett. Az első szakaszon sem volt nagyon sík rész a pályán, fel-le mentünk egész nap, ami azért megrostálta a mezőnyt. Itamar Einhorn és Bonifazio is leszakadtak a dombokon, pedig ők befejező emberek voltak. Én jól éreztem magam, nem voltak gondjaim egészen az utolsó emelkedőig (kb 10km-rel a cél előtt), amikor beszúrt az oldalam és nem tudtam rendesen levegőt venni. Úgyhogy én itt a helyezkedés helyett azzal voltam elfoglalva, hogy ezt helyrehozzam (próbáltam csak az orromon levegőt venni, ami azért nem túl egyszerű úgy hogy 500watton kell menni). Nem szokott velem előfordulni ilyen, maximum futás közben, úgyhogy nem teljesen értem hogy ez miért volt. Mindenestre kb 6kmrel a cél előtt jöttem rendbe, a lejtőn. Itt volt egy bukás, Adam Yatessel mi is majdnem összeakadtunk, de nem lett belőle végül probléma, viszont Byron sajnos pont az egyik bukás mögött volt és onnan már nem tudott sajnos visszaérni. A befutónál jó felvezetést csinált az Astana, nehezen lehetett hátulról előrébb menni, főleg hogy a kanyargós lejtmenet miatt megnyúlt a sor. 17.lettem a végén, egy kis sebesség hiányzott a sprintemből, de ennek ellenére nem bánkódom, az alapjaim jók, a gyorsaságon kell még egy kicsit fejlesztenem a következő hetekben és jó lesz ez. A 2, 3, 4 szakasz nekem sajnos nem feküdt, de igyekeztem Byron-t ott segíteni, ahol tudtam. Jó volt látni, hogy Byron fel tudja venni a legnagyobbakkal is a versenyt a hegyekben. Jó felkészülés volt a következő versenyekre: két osztrák egynapost követően a Tour de Hongrie-n állunk rajthoz.”

61. Tour lof Malopolska / 1st of our 3 Polish UCI 2.2 Tours/

A Tour of Malopolska 2021 óta szerepel a csapat versenynaptárában, de lengyel többnaposokra, már 2019 óta rendszeresen jár az Epronex-hunagry CT -a Solidarnosc és a Dookla Mazowsza is szerepel a naptárunkban 2019 óta. 2021 óta mindhárom nagy UCI 2.2 lengyel többnaposon állandó ‘vendégek’ vagyunk. Azért írom hogy vendégek, mert Lengyelországban valóban úgy bánnak velünk, magyarokkal mint vendéggel - előzékenyek és bizony a csapatot is nagyon kedvelik a helyi rendezők, szurkolók , olyannyira, hogy a csapatnak vannak rajongói Tarnovban, akik csak a csapat miatt idén Magyarországra utaztak a Tour de Hongrie miatt például. A versenyeken ismernek bennünket, többeket névről is - ebben Gönczy Gergő bajszának igen nagy szerepe volt - a csapat prezentációk alkalmával sokszor Mr Bajusszal konferáltatják fel a csapattagokat. Alapvetően remek a hangulata a szervezés és a media megjelenése is ezeknek e versenyeknek-egy szóval megadják a módját.

Ezek a lengyel UCI többnaposok a régió versenyei előtt járnak, a rendezése, az útzár, a körítés,és a kiszolgálás mind meghaladja a közép európai UCI 2.2-es szintet - természetesen a verseny színvonalán is érződik ez, mert leszámítva a Tour de Hongrie-t kétségkívül ezek a legnehezebb versenyeink -itt rajthoz áll az összes jegyzett észak európai nagy sor - dánok, hollandok, szlovének, német és osztrák csapatok, sokszor tengeren túlról is érkeznek résztvevők plusz természetesen az összes jelentős kontinentális lengyel, cseh és szlovák csapat.

Az évek alatt mi is letettük a névjegyünket, sok szakaszon szerepeltünk a nap elmenésében, évről évre és rengeteg top tízes helyet szereztünk, olyannyira, hogy 2024-ben először nem kell majd nevezési költséget fizetnünk, mert a legjobb 8 csapat között végeztünk 2023-ban, akiknek a szervezőség fizeti a részvételt, hotelokat! (még a verseny kiadvány füzetének borítóján is az Epronex szerepelt 2023-ban!)

Az idei éveben az összetettre koncentráltunk Byron Munton személyében , hiszen a 3 befutóból 2 kifejezetten kelelmetlen emelkedőben végződik az egyik 4, lépcsőzetesen hol meredekebb, hol lankásabb, amolyan Paprét Visegrád felől jellegű, míg a zárószakasz utolsó 10km 1200 méterre kúszik fel, sokszor 10-15%-os szakaszokkal. Ilyen befutókon eldől ki a legény a gáton, nincsenek véletlenek és talált UCI pontok! Ez az év kétségkívül Dina Mártoné volt, aki a Prológot, az első szakasz hegyi befutóján is épphogy lemaradt a dobogóról, 4. helyen ért fel. 30” hátrányban , de a záró , Király etapot megnyerte, ezzel pedig az összetett is az övé lett nem akármilyen mezőnyben! Ezúton is gratulálunk neki!

A mieink közül Byron Munton a zárószakaszon a 9. lett, ami egy összetett 12. helyet jelentett, a frissen igazolt U23-asunk Valent Márk is kitett magáért , hiszen az első napon alig 1’30”-re érkezett a spicctől, a végelszámolásban pedig a 33. helyen zárt alig 4’ hátrányban Duina Marci mögött.

Proccyclingstats: Tour of Malopolska GC

Ami talán a legfontosabb és említést érdemlő történés a 2023 Malopolskával kapcsolatban, hogy Solymosi Márton 1 év ‘kihagyás’ után itt debütált. Bukta, ahogy valójában mindenki ismeri Mártont megjárta a ‘hadak útját’, tavaly ez időtájt kezdett betegeskedni, aminek a végpontja agydaganat, koponyaműtét és hosszas lábadozás követte. Így nagy szó hogy nemcsak felépült Bukta a műtétek után, hanem visszatért a csapthoz , a versenyzéshez és elrajtolt a 2023-as Tour of Malopolskan!

Olvassátok miként írt erről a verseny végeztével!

“ Talán a legérzelmesebb versenybeszámolóm következik amit valaha írtam.
A kissé döcögősen induló 2023-as szezon végre számomra is beindult, ugyanis a múlt héten került sor a lengyel, 61. Tour of Malopolska UCI 2.2 kategóriás 4 napos versenyre, 'mely egy hegyi prológból és három dombos-hegyes szakaszból állt.
A verseny helyszínére, Krakkó mellé már szerdán kiutazott a csapat, hogy néhány átmozgató gurulás után nekivágjunk az idei első lengyel többnaposunknak. Az első nap estéjén, egy 1400m-es hegyi időfutam várt ránk.
Általában, az ilyen jellegű szakaszok nem az erősségeim, így ennek megfelelően, nem is vártam tőle sokat, a cél, a táv teljesítése volt értékelhető időn belül. Végül 138. idővel végeztem, mintegy bő fél perccel a szakaszgyőztes, az ATT Investments csapatkapitánya, honfitársam és jó barátom, DIna Marci mögött.
Ezután következtek a szakaszok. Az első napon egy 146km-es etap várt a mezőnyre, Koszyce és a már-már szokásosnak mondható Myślenice-i hegyi befutó között. Az elvárások minimálisak voltak, első többnaposon a versenykilóméterek gyűjtése, a mezőnyben való mozgás megszokása volt a cél. Az első 20-30km-ben számos alkalommal próbálkoztam a szökésbe kerülésért, ám sajnos sikertelenül.
Végül egy kisebb csoporttal, 4 perc hátrányban értem célba.
Szombaton, a 2. szakasz, egy 164km-es, sok-sok kisebb, ám annál meredekebb emelkedővel tűzdelt etap volt, de ezúttal a befutó nem emelkedett, a sprinterek mérhették össze tudásukat Nowy Targ főterén.
A nap eleje meglehetősen szenvedős volt számomra, az első két órában igencsak meg kellett küzdenem a mezőnyben maradásért, éreztem a tegnapot. Aztán át a holtponton, és onnantól tudtam, hogy nem lesz gond, a lábak tették, amit kell, így a főmezőnnyel együtt érkeztem meg.
A záró nap, a szintén szokásosnak mondható Jablonkából indult, és 141km megtétele után, a közel 1200m magasan fekvő Przehyba hegycsúcson ért véget. Nem kérdés, hogy a hegyimenőké volt a főszerep. A csapatból óriási teljesítménnyel, a Dél-Afrikai csapattársunk, Byron a legjobbakkal ért fel a hegytetőre, és a 9. helyen ért célba, így az összetettben az előkelő 12. helyre került.
Az utolsó napon újfent Dina Marci diadalmaskodott, óriási sikert aratva, ugyanis a szakasz győzelem mellett, az összetett első helye is az övé lett, ezúton is gratulálok, gyönyörű teljesítmény!
A végén 66-ként értem be, összetetben pedig 61. helyen zártam, de a legfontosabb, egy hatalmas mosollyal az arcomon.
Legfőképp "edzőverseny" volt ez számomra, hiszen pontosan egy éve nem versenyeztem ilyen mezőnyben, ilyen terepen, ráadásul több napon át.
Tavaly éppen ez a verseny volt az utolsó, amin indultam, majd kezdődött egy igazi rémálom, több hónap kihagyás, rosszullét, két koponyaműtét, és egy lassú rehab.
Szép újrakezdésként, óriási örömmel éltem meg az elmúlt napokat a nyeregben, mégha a forma nem is ért a csúcsra, de az iránya bíztató.
Hatalmas köszönettel tartozom mindazoknak, akik nélkül ezek a sorok nem születhettek volna meg, köszönöm a családomnak, barátnőmnek, orvosaimnak, edzőmnek Bogár Gábornak, masszőrömnek, aki egyben mentorom és lelki támaszom Suskó Zoltánnak és családjának, hogy mindvégig mellettem voltak segítenek és hittek/hisznek bennem, de mindenekfelett az Epronex-Hungary Cycling Team minden tagjának, a csapatvezetésnek és csapattársaknak egyaránt, hogy megkaptam a bizalmat, hogy idén is a csapat tagja lehetek, ráadásul profi szerződéssel.
A következő országúti megmérettetés a magyar bajnokság lesz, ám addig is pályán lesz lehetőségem gyűjteni a versenynapokat, Szlovákiában és Csehországban.”




Első Pro series versenyünk - Tour de Hongrie

A teljes 2023-as szezon egyik legfontosabb eseménye az Epronex-Hungary Cycling Team számára a Tour de Hongrie volt, ez a nemzeti körversenyünk, aminél egyszerűen nincsen fontosabb egy magyar kerékpáros egy magyar csapat számára. A Magyar körversenyen csapatunk 2017 óta már nem tudott rajthoz állni, mert 2017 óta kétszer lépett szintet a TdH - 2023-ra megkapta a Pro Series besorolást a TdH! Magyar bejegyzésű csapat 2019-ben állhatott utoljára rajthoz Tour de Hongrie-n: ez a Pannon Cycling Team volt. Kontinentális csaapt annyit tesz: az UCI által bejegyzett ‘harmadosztályú’ profi csapat. Ezért mérföldkő az Epronex-Hungary CT - UCI kontinentális bejegyzése és a tény, hogy ezáltal újra lesz hazai csapat az ország körversenyén!

A 2023-as TdH egy egészen más verseny, mint amin korábban években magyar csapatnak módjukban állt részt venni. Itt 9 World Tour, 9 Pro kontinentális csapattal kellett felvennünk a kesztyűt, túlzás nélkül a világ elitjével kellett megmérkőzni, olyan sorokkal, sprinterekkel és hegyi menőkkel akik a Tour de France-ra készülnek!

A csapatvezetés minden követ megmozgatott, hogy a lehető legtöbb verseny kilométerrel rendelkezzünk a szentgothárdi rajtra, azonban így is csupán 10 versenynappal álltak a srácok a World Tour elitje mellett, akik közel 30-40 World Tour versenynapon voltak túl májusra. Az Erponex-Hungary csapatának egyértelműen az a szerep és feladat adatott, hogy első Pro Series eseményünkön, hogy támadó szellemben kerékpározzanak, versenyezzenek, , szökésekben és hajrákban mutassák meg magukat a csapatot és a szponzorainkat. Túlzás nélkül mondhatom, hogy ugyan mindig van hova fejlődni, de mind aláírtuk volna előre ezt az eredményt: a srácok és a teljes csapatvezetés kitett magáért és remekül szerepelt.

A verseny minden korábbi kiadását felülmúlta, abszolút hermetikus útzár, a szállások, a kiszolgálás hibátlan volt. Epronex-Hungary CT-nek ez a nyolcadik szezonja, ami alatt több mint 40 UCI többnaposon vett részt, de a rendezés , a hazai környezet és legfőképpen az út szélén álló szurkolók tömege, a hihetetlen hangulat felejthetetlenné tették a 2023-as Tour de Hongriet!

Az index újságírói végigkísértek bennünket ezen az úton: a felkészüléstől egészen a Budapesti zárónapig ott voltak velünk, veégigkísértek bennünket ezen az úton:

Index sport: "Magyarországnak kell egy csapat"

A felkészülés utolsó hetében még bejártuk a hegyi szakaszokat, tartottunk edzésnapokat a Pilisben és a pécsi hegyi szakaszon is - mely nem okozott csalódást, talán a legnehezebb etap volt amit a Tour de Hongriek történetében megálmodtak!

1.Szakasz / 1. Stage - Szentgothárd-Szentgothárd

170km, 45,5km/h avg ; 1000m elevation

result: Procyclingstats result: Tdh 1. stage

Rögtön a rajt után elkezdődött az adok-kapok, mindenki tudta, hogy pillanatok alatt kialakulhat a nap szökése, az első szakasz egészen biztosan sprintbefutót fog hozni. A mieink közül Balázs Rózsa volt a leggyorsabb és a megbeszéltek szerint belekerült a nap 5 fős szökevény csoportjába, mi több a sík hajrákon szerzett pontoknak köszönhetően a nap végeztével magára ölthette a legjobb magyarnak járó megkülönböztetett trikót - Szíjjártó Zétény , magyar válogatott tagja előtt, aki szintén tagja volt a szökevénycsoportnak.

“At stage 1 of Tour de Hongrie Balázs Rózsa was in the breakaway! He also got a few points at the sprints, getting some extra seconds. In general he is now in 6th place!

A Tour de Hongrie első szakaszán Rózsa Balázs a nap szökésében volt! Az elmenés közben a sprinthajrákon pontokat is és egyben időjóváírásokat is gyűjtött, így most összetettben 6.helyen áll!Rózsa Balázsé a legjobb magyarnak járó trikó!”

Gratulálunk Rózsa Balázsnak, az Epronex - Hungary Cycling Team versenyzőjének, aki a 44. Tour de Hongrie első szakasza után összetettben az legjobb magyar versenyző!!!

A nap nem alakult mindenkinek ilyen jól, sajnos a befutóhoz közeledve több bukás is történt, előbb Márk esett nagyot még a széles főúton, de mind közül a legcsúnyább a befutó előtti tömegbukás volt utolsó 1500 méterrel a cél előtt, ahol 10-15 kerekes bukott hatalmasat közel 60km/h tempónál - a mieink közül Árvai Kristóf került földre - őt a zalaegerszegi kórházba szállították , hol egészen estig vártunk rá, mire mind a röntgen mind a CT igazolta hogy komolyabb belső sérülése nincs. Kristófnak a 180km-es szakaszt követő, teljesen kiürült szervezettel kellett kivárnia a kórházban a vizsgálatokat és nem ehetett 5 órán keresztül semmit, ami sajnos később megbosszulta magát.

“Unfortunately Márk crashed at the end of the stage, and Kristóf got involved in the big crash on the last 1500m.

Sajnos Márk elesett a szakasz végén, illetve Kristóf az utolsó km-ben egy nagyobb bukásba keveredett.

“Kristóf Árvai was transported to the hospital in Zalaegerszeg yesterday after his crash, where he underwent X-rays and a CT scan, and it was determined that he did not suffer any serious injuries or fractures. Last night, it was uncertain how he would feel in the morning, with his scrapes and bruises, but he decided to take part in the race today!

2.Szakasz / 2. Stage - Zalaegerszeg-Keszthely

175km, 43 km/h avg ; 1100 m elevation

Procyclingstats Tdh Stage 2.

“Yesterday's two main characters, Balázs Rózsa, who took over the white jersey for the best Hungarian with a breakaway, and Karl Ádám, who finished 18th in the sprint, are holding a tactical meeting for today's stage. The team wants to keep the jersey and achieve the best possible result with Ádám in the sprint, which is expected to be difficult due to the high pace and headwind, but Ádám is great at hiding in bunchsprints”

“A tegnapi nap két főszereplője, Rózsa Balázs, aki a szökéssel átvette a legjobb magyarnak járó fehér trikót, és Karl Ádám, aki 18. lett a sprinten, taktikai megbeszélést tart a mai napról. A csapat szeretné megtartani a trikót, és minél jobb helyet elérni Ádámmal a sprinten, ami várhatóan nehéz lesz a nagy tempó, és szembeszél miatt, viszont Ádám remekül tud bujkálni a mezőnybefutókon!”

Ádám 78-al repesztett a Szentgothárdi befutón!

Ádám’s top speed was 78km/h at the buch sprint at the Szentgothárd finish!


“Jól éreztem magam, bizakodó vagyok a következő szakaszokat illetően. A csapat is jó napot zárt, @Balazs Rozsa egésznapos szökésnek köszönhetően felvette a fehér trikót!”

Here are the most important news of the day: despite the pouring rain, everyone managed to finish the stage safely, and Balázs Rózsa held onto the white jersey for the best Hungarian rider. At the beginning of the day, the team failed to send anyone to the breakaway. Despite his crash yesterday, Kristóf Árvai attempted to bridge to the four-man breakaway, but he couldn't close the gap alone. Most of the day was spent in the peloton, and as the finish approached, the rain started pouring down, and the main goal was for the riders to avoid crashes and finish without losing time. The team considers the day a success as they managed to hold onto the white jersey. We don't have the exact results yet, but Balázs is no longer in the top 10 in the overall standings.

---

“Legfontosabb híreink a mai napról: a szakadó eső ellenére mindenkinek sikerült épségben beérnie, és Rózsa Balázs megtartotta a legjobb magyarnak járó összetett trikót. A nap elején nem sikerült embert küldeni a szökésbe. A tegnapi esése ellenére Árvai Kristóf a már némi előnnyel rendelkező szökésre próbált meg felugrani, de egyedül nem tudott a négy főhöz képest időt ledolgozni. A nap jó része a mezőnyben telt, majd a végéhez közeledve elkezdett szakadni az eső, ahol a legfőbb cél az volt, hogy a versenyzők megússzák a bukásokat, és épségben, időveszteség nélkül érjenek be. A napot sikeresnek tekinti a csapat így, hogy sikerül a fehér mezt megtartani! Pontos eredményt még nem tudunk, de Balázs összetettben már nem szerepel a top 10-ben.”

“The main characters of the day are ready. Despite the drizzling rain, they start the morning motivated and in good spirits, heading to Kaposvár for the start of the third stage. The Pécs stage is one of the toughest Tour de Hongrie stages in the last 10-15 years, and the weather adds to the challenge. The riders need to pay close attention to their positioning because of the many turns in the city, it's easy to get stuck, and where they begin the steep ascent matters a lot. Byron, Kristóf, and Márk are all very motivated about the stage to show what they are capable of.”


3.Szakasz / 3. Stage - Kaposvár-Pécs

180km, 40,5 km/h avg ; 2600m elevation

Procyclingstats: TdH stage 3.

“A nap főszereplői készen állnak. A szitáló eső ellenére motiváltan és jókedvűen kezdik a reggelt, és indulnak el Kaposvárra, a harmadik szakasz rajtjára. A pécsi szakasz az elmúlt 10-15 év egyik legnehezebb Tour de Hongrie szakasza, és ezt tetézi az időjárás is. A versenyzőknek nagyon figyelniük kell a helyezkedésre, mert a sok kanyar miatt a városon belül könnyű beszorulni, és nagyon nem mindegy, hogy a meredeket honnan tudják megkezdeni. Byron, Kristóf, Márk is nagyon motivált a szakasszal kapcsolatban, hogy megmutassák, mi van a lábaikban.

---

The riders are excited and prepared for on e fo the hardest stage of the history of the Tour de Hongries, with 3 hill climbing laps around Pécs. Most important moment is the positioning passing the mainsquare of Pécs, before starting the steep Bárány street - sometimes over 20%, with over 3km overall lenght till the GPM (3 times). Technically 2000 m elevation of the stage 2600m elevation will happen on the final Pécs circuits - means on the final 75km!



4.Szakasz / 4. Stage - Martonvásár-Dobogókő (King stage)

206km, 40,7 km/h avg ; 3000m elevation

Procyclingstats: TdH stage 4.

“The mountain stage of Tour de Hongrie in Pilisszántó was filled with a fantastic atmosphere! People eagerly awaited the cyclists who worked hard on the ascent. Thousands of fans gathered on the side of the route, waving colorful flags and Hungarian flags, cheering on the cyclists and encouraging them with words of support towards the finish line. The entire hillside was loud with cheers and applause when the cyclists passed by the crowd. Overall, it was a fantastic and memorable day, representing a great moment for Hungarian cyclists and their fans.”

—-

A Tour de Hongrie hegyi szakaszának Pilisszántói része fantasztikus hangulatban telt! Az emberek izgatottan várták a versenyzőket, akik keményen tekertek az emelkedőn. A szakasz szélén több ezer rajongó gyűlt össze, akik a színes zászlókkal, és a magyar zászlókkal integettek a kerékpárosoknak, és bátorító szavakkal biztatták őket a célba érésre. Az egész hegyoldal hangos volt a szurkolásoktól és a tapsoktól, amelyek felcsendültek, amikor a versenyzők haladtak el a tömeg előtt. Összességében egy fantasztikus és emlékezetes nap volt, amely a magyar kerékpárosok és a szurkolók közösségének nagyszerű pillanatát jelentette.

Main results after the fourth stage, which are unlikely to change significantly due to tomorrow's sprint stage: Byron Munton arrived today in 39th place with a 1:29 lag, placing him in 34th place overall.

With his performance today, Márk Valent moved up to third place among Hungarians in the overall standings, behind Dina Marci and Péter Kusztor.

As much as possible, Ádi Karl saved herself today for a chance at tomorrow's sprint. The team is incredibly grateful for all the support they've received along the road and in the virtual space, thank you!

---

Főbb eredmények a negyedik szakasz után, amelyek holnap a sprintszakasz miatt jó eséllyel már nem fognak nagyon változni: Byron Munton ma 1:29 hátránnyal érkezett a 39. helyen, amivel összetettben a 34. helyen áll.

Valent Márk a mai teljesítményével előre lépett a magyarok között az összetett harmadik helyre, Dina Marci és Kusztor Péter mögött.

Karl Ádi pedig amennyire csak lehetett, spórolt a mai nappal, hogy holnap a sprintben legyen esélye. A csapat hihetetlenül hálás a sok szurkolásért, amit az út mentén és a virtuális térben kap, köszönjük nektek!

The Budapest stage of the Tour de Hongrie has been neutralized, so there will be no race and sprint finish. We are disappointed because the team and Adam were very prepared for the stage, but the weather made the course too dangerous. We thank the fans for sticking with us these past few days, and especially those who will stand out in the rain today!

—-

5. szakasz/ Budapest - 5. stage in the heart of Budapest was neutralized!

A Tour de Hongrie budapesti szakaszát neutralizálták, így nem lesz verseny és sprintbefutó. Sajnos az időjárásra hivatkozva négy-öt nagy Wolrd Tour sor, akik nyilvánvalóan a Tour-ra készülnek nem akartak kockáztatni így a főbíróhoz intézett kérésük alapján törölték a szakaszt! -azaz tét és befutó nélkül köröztek a versenyzők a hideg esős időben másfél órát a lezárt budapesti pályán. Nagyon csalódottak vagyunk, mert a csapat és Ádám nagyon készült a szakaszra, sokakkal egyetmeben! A kontinentális és Prokontinentális csapatoknak ez nem egy betét vereseny a 100 versenynapból hanem egy kiemelt fontosságú Pro series esemény. Megesik, hogy komplett szezonokat leversenyzünk esőben- sokszor sétálóutcákba, sikátorokba vagy macskakövön, sínek között viszik UCI többnaposok befutóit, az ilyen és ehhez hasonló esetekben bevett szokás, hogy a szakaszt megrendezik, de az összetettbe nem számítják bele, hogy mind a versenyzők, mind a verseny szponzorai elégedettek lehessenek és a leadereknek ne kelljen feleslegesen kockáztatniuk. Esetünkben legalább 12-14 cspat jelezte hogy indulna az időjárás ellenére, de tulajdonképpen kész tényként közölték a hírt a rendezők.Ezzel együtt felejthetetlen élmény volt ez az 5 nap mindannyiunknak! Továbbá köszönjük a szurkolóknak, hogy velünk tartottak a napokban, és külön azoknak is, az eső ellenére kint álltak az út mentén és buzdítottak, szurkoltak!

The final stage in the heart of Budapest was neutralized due to the request of the leader World Tour , and sprinter Teams 4-5 of them. The circuit was not easy and of coruse not ideal specially in rainy circumstances. Still our team - and other 12 teams noted that they would like to start and compete - since this is a Pro series event not , not of the dozen warmup races for the Tour de France at least not for us. We participate on many UCI races 2.2 and 2.1 in rain , on cobble stones, in downtowns between benches and cornerstones without barriers, between tramlines….In such ‘dangerous’ cases UCI comissares usually close overall standing, and start the final stage as a single stage, so leaders don’t have to risk results, positions and rankings and both the sponsors of the event and riders who want to compete are satisfied in the end. We are quite desappointed since Karl Ádi prepared for this final stage sprintfinish in the capital - our hometown for along time. All together the 2023 Tour de Hongrie was an unbeliavable experience for us with all the ups and downs, happy and sad moments. Thank You for the support and joy : both , fans and friends, people who followed us, cheered and showed their love, care and passion for cycling.

“Múlt héten lezajlott a Tour de Hongrie, olvassátok el a rólunk készült Index különkiadás riportot! Köszönjük a riporterek: Huber Tamás és Kaszás Tamás munkáját.”

“The Tour de Hongrie took place last week, read the index article about us! We thank the reporters Tamás Huber and Tamás Kaszás for their work.”

index / Magyarországnak kell egy csapat - riport az Epronex-Hungary csapatával

“Továbbá köszönettel tartozunk mindazon támogatóinknak és szponzorainknak, akik nélkül ez nem jöhetett volna létre és legfőképpen pedig gratulálunk a csapat tagjainak, a versenyzőknek és a kísérőknek akik erőn felül teljesítettek egész héten!”

Köszönjük ezt az élményt a Tour de Hongrie-nak, felejthetetlen hét volt!

“Furthermore, we are grateful to our sponsors and partners who helped to develope Epronex Cycling Project for the past years. Without them Epronex-Hungary Continental Cycling Team would still be only a dream, not reality. Also we congratulate all team members, riders and staff members who performed above and beyond all week!

Thank you Tour de Hongrie for this experience, it was an unforgettable week!”

Tour du Loire Et-Cher 2023 - France UCI 2.2

Tour du Loire Et-cher első francia többnapos versenyünk volt a csapat történetében!

A Tour du Loire Et-Cher 2023 -első alkalom, hogy az Epronex gárdája francia földön versenyzett 8 éves fennállása óta A Loire Et-Cher az egyetlen komolyabb többnaposunk lett a Tour de Hongrie májusi rajtját megelőző időszakban - a felkészülés jegyében. A csapatvezetés minden követ megmozgatott hogy többnapos versenyekre meghívókat szerezzen a tavaszi időszakban - számos francia, egy portugál és a Rodoszi körversenyekre is megküldtük a meghívóbekérőket még 2022 decemberben! Mégis a Loire Et-Cher az egyetlen francia többnapos ahova meghívót kaptunk - ennek legfőbb oka, hogy meglehetősen nehéz meghívókat szerezni a ‘bejáratott’, megszokott mezőnnyel/csapatokkal rendelkező tavaszi versenyekre. Például az Istarsko Proljece horvátországi többnapos UCI versenyre az idén szám szerint 56 csapat adta le a nevezési igényét - ezt a főszervező közölte velünk telefonon, miszerint 2 teljes versenyt tudott volna indítani párhuzamosan a bejelentkezett létszám alapján (hozzávetőlegesen 5000-6000.- EUR nevezési költség mellett!!).

Eddig csapatunk nemigen versenyzett a lélektaninak mondható 800-1000 km rádiuszon kívül, mivel ezen a hatósugáron belül még könnyen megoldható a logisztika. Ahogy távolodunk Budapesttől, mind anyagilag, mind fizikálisan egyre nagyobb terhet jelent mindenkinek az utazás a beiktatott megállók.

A Loire Et-Cher-re 5 napos versenye összességében 9 napig tartott az oda és visszaúttal együtt,

Bátran mondhatom hogy ez volt a szezon egyik legnehezebb 2.2 UCI rendezvénye, érzésre olyan volt mint egy 5 napos ‘Flandria’ 8-12°C, eső, legtöbbször hurrikán erejű széllel, így egész nap a padkán közlekedett a teljes mezőny egyesével. Sok bukás, technikai probléma, hosszú transzferek. Az első szakaszon elrajtoló 155versenyzőből mindössze 108-an futottak be Blois-ban a zárónapon. Nagyon komoly kihívást jelentettek a rendkívül keskeny utak,a kísérőautók is külön versenyt futottaka a kocsisoron, sokszor 2 kerékkel az árokban próbáltak előrébb kerülni a sorban, hogy a bukásba keveredett vagy defektet szenvedett versenyzőjükön segítsenek. A World Tour és PRO csapatok helyismerete és ahogy helyezkedtek tolakodtak a kocsisorban az egészen egyszerűen ‘B’ level volt, a Bogár Gabi és Köllő Zsuzsi teljesen lefáradva szálltak ki a kísérőautóból. Az ítéletidőhöz hozzáadódik a rengeteg transzfer, ami szakaszok előtt és után időt emészt fel, így mindig sötétedésig tartott minden napunk: a kerékpárok, autók mosása, a géppark szervizelése, a masszírozás és alapvetően technika következő napra való felkészítése..

Az első nap nem alakult túl jól: rögtön a 10. km-nél hegyiha, előtte pedig bukásba keveredett Gönczy Gergő, felállt, továbbment, de sajnos eltörött az első átdobója. ezért végül kerékpárt kellett cserélnie, így sajnos már nem tudott felzárkózni a konstans 55-el közlekedő mezőnyre. A verseny elején eltávolodott egy 3 fős szökevénycsoport - egész nap üldözöte a mezőny a szökevényeket, a nagy tmepó és a kegyetlen oldalszél megtizedelte a mezőnyt, a mieink is megküzdöttek az elemekkel és megérkeztek második illetve a harmadik sorokkal..

A legnehezebbnek egyértelműen a harmadik szakasz 180 km-es távja bizonyult, ahol a rajt pillanatában alig 7°C volt!! - sokan kockára fagytak a jeges szélben , szakadó esőben - Byront lilára fagyott szájjal szedtük össze a 2. frissítőponton a 110.km magasságában (az első frissítőponton űrsebességgel haladt keresztül a mezőny, mert egyik kísérlet érte a másikat, és még nem sikerült elszakadnia szökevénycsoportnak. Így gyakorlatilag esélye sem volt a srácoknak frissítőt felvenni.. Karl Ádit szó szerint fel kellett öltöztetnie Gabiéknak mert úgy elfagyott a keze, hogy nem tudta felhúzni az esődzseki cipzárját, ehhez sajnos meg is kellett álljanak,mert esélytelen volt menet közben, így Ádi legalább 15 km-t töltött el a kocsisoron, mire sikerült felzárkóznia a mezőnyhöz..Balázs érkezett meg az első mezőnnyel a többiek alig 2 perccel később, köszönhetően rutinjának és a hosszú éveknek alatt összegyűlt versenykilómétereknek köszönhetően. Márk és Ádi ugyancsak jól túlélték ezt a borzasztó szakaszt.Mindenkit kimosdattunk a koszból és siettünk vissza a szállásra, hogy elkezdjük a géppark rendbetételét.,a mosások, szerelés, masszírozás, kerékpárokat szerelni szingókat ragasztani plusz ráadásul még ételt is szerezni kellett mert a kantin koszt ami járt a szálláshoz nem csak kevés volt de érdemtelen is arra hogy 15 percet autókázzunk érte.

Az utolsó előtti nap távja 203km volt . Bár hála istennek cspadék nem nehezítette a dolgunkat, de a 133.km -nél ráfutott a mezőny a városi körökre, itt a szűk utak és az egyre fokozódó tempó miatt egyre több bukás és technikai probléma adódott a befutóhoz közeledve. Márk sajnos 7 km-el a finis előtt csúnya tömegbukásba keveredett, és szó szerint ordítva közlekedett a csapatautó mögött, közben teljesen összevérezte a kormányát, nyakasságának hála még épp felért a mezőni farkára pont a utolsó kilóméteres kapunál és azonos időt kapott. A célban a mentősök igen praktikusan kezekték a szittuációt és ott helyben összevarrták az állát a mentőautóban - érzéstelenítés nélkül.

A zárónap Blois-ban ugyan Ádi, Márk és Balázs is aláírtak a podiumon, de végül csak Balázs és Ádi álltak rajthoz , mert Márk a tegnapi bukásban enyhébb agyrázklódást szenvedett és enyhe szédülésre panaszkodott, így inkább úgy döntött, hogy nem engedi elrajtolni. Ádi még a harmadik napon megfázott, így sajnos nem ért végig a záró etpon.

Összességében technikailag hárman jutottak el a záró szakaszig, de csak Balázsnak sikerült értékelhetően befutnia első francia UCI 2.2 -es versenyünkön. A srácok formája ugyan alakul, de még sok a teendőnk hogy megfelelő formában állhassunk a Tour de Hongrie Szentgothárdi rajtjánál!

Rózsa Balázs, a csapatkapitány beszámolója a francia hétről!

A harmadik szakaszon minden eddiginél rosszabb időjárási körülmények közepette kellett rajthoz állnunk. Az egész napos esőt és 6 fokot személy szerint egész jól kimozogtam, és az első sorral érkeztem meg. Sajnos a hidegben Byront is elveszítettük, ezért a negyedik napra már csak hárman álltunk rajtvonalhoz. Megint hideg idő fogadott minket, de az addigi szakaszoktól jóval könnyebb szélviszonyok és pálya várt minket. A sprintben Ádinak igyekeztem segíteni és végül a 15. helyen érkezett a célba. Sajnos Márk elesett az utolsó 5 kilométeren belül, és fejsérülése miatt elővigyázatosságból az utolsó napra már ő sem állt rajthoz. Ádi immunrendszerét az előző napok zord időjárása szintén megviselte és az utolsó szakaszon lázasan, formalitásból rajtolt csak el, de azonnal félre is állt.

Valent Márk , a csapat legfiatalabb versenyzője eképp számolt be élete első felnőtt többnapos versenyéről:

"Ez volt életem legelső többnapos versenye, így óriási motivációval és izgalommal álltam rajthoz. Tudtam, hogy komoly csapatok lesznek versenyben és, hogy az ilyen jellegű versenyeken van a legtöbb hiányosságom amit pótolnom kell. (fizikálisan és taktikailag is)
Az idő sajnos nem kedvezett számunkra.. Az első három napon esőzés nehezítette a dolgunkat, amit szépen kimozogtunk a csapatból hárman is. A negyedik szakaszon remekül éreztem magam, és a helyezkedés is nagyon szépen ment. 200 km megtétele után ketten összeakadtak előttem, és már nem tudtam kikerülni őket, így sajnos a földre kerültem.. Igaz nagyon gyorsan sikerült felállnom és egy kis idő hátránnyal beérnem a mezőny mögött, de a mentőben kiderült, hogy felszakadt az állam amit varrni kellet, és agyrázkódást kaptam.. Aznap nem éreztem fájdalmat, de az utolsó szakasz reggelén nagyon rosszul lettem, és sajnálatos módon nem sikerült rajthoz állnom bármennyire szerettem volna.

Rengeteget tanultam ezen a versenyen, szerintem ez a csúnya befejezés ellenére is egy hasznos, és nagyon jó verseny volt a számomra. Sokkal több motivációt adott ez a szerencsétlenség mint amennyit elvett, így bizakodva várom a csapattal a folytatást ! "

ReplyForward